Движение по окръжност

Ускорение (а). То винаги е в посока към вътрешността на окръжността и може да се представи като сбор от нормалното ускорение и тангенциалното ускорение. Какво представлява периодичното движение? Това е едно и също  движение,което се се повта

2010-06-26 12:53:33
Движение по окръжност
Ускорение (а). То винаги е в посока към вътрешността на окръжността и може да се представи като сбор от нормалното ускорение и тангенциалното ускорение.

Какво представлява периодичното движение? Това е едно и също  движение,което се се повтаря през равни интервали от време и най-малкия интервал се нарича период. Бележи се с буквата Т. Периодът може да се представи  чрез съотношението Т=1/ν (ни). ν е честотата,с която се извършва периодичното движение. Единицата за честота е наречена херц,а размерността е секунда на минус първа степен. При равномерно движение по една окръжност периодът е равен на времето, за което материалната точка прави една пълна обиколка около окръжността. Честотата в такъв случай ше бъде равна на броя обиколки,които материалната точка извършва за единица време.

Ъгъл на завъртане.  Той се бележи с гръцката буква тита (θ) и представлява ъгъл,на който се завърта радиусът r, този радиус свързва материалната точка,която се движи по окръжността, с центъра на оркъжността. Ъгълът на завъртане се измерва в радиани.

Ъглова скорост. Бележи се с буквата ω и е равна на първата производна на ъгъла на завъртане (θ) по времето (t).

Ъглото ускорение. Това ускорение показва как се променя ъгловата скорост, тоест бързината, с която се променя тя. Бележи се с буквата ε (епсилон).

Векторно произведение. Векторното произведение на два вектора се нарича вектор. Векторното произведение се бележи с буквата „х”. Също така е антикомутативно.

Ъглова скорост представена като вектор. Векторът на ъгловата скорост е насочен винаги в направление на оста на въртене на материалната точка. Чрез правилото на дясната ръка може да се определи тази посока като при свиване пръстите трябва да сочат посоката на движение,а палецът посоката на ъгловата скорост. Автор: Албена Иванова

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия